Ümit UNAT


Allah`a iftira atmak


Allah'a iftira atmak

 

 

 Son zamanlarda Çin de yayılan  Korona virüsü ile ilgili yapılan yorumları dinleyince bu satırları yazma fikri gelişti bende . İnsanlık son yüzyılda çeşitli grip vakaları ile karşılaştı. Bu vakalarda gelişen hastalıklar Kuş gribi, Domuz Gribi, Sars ve en son Korona virüsü  bunlar insanların ölümlerine  neden oldu. Tabi bunların her birinin mutlaka bilimsel nedenleri var üretilmesi yayılması vb. bunlar bizden çok bu konun uzmanı kişiler tarafından araştırılıp konuşulacak şeyler. Rabbim insanlığı bu tür hastalıklardan muhafaza eylesin.

           

Ancak Çin de yayılan  Korona virüsü hastalığı ile alakalı çoğu insanımız işte zalim Çin Hükümetinin Uygur Türklerine yaptıklarından dolayı Allah onları cezalandırdı deyip yüce yaratıcıya iftira etmektedirler. Şöyle ki;

            Yüce Allah Kuranın değişik yerlerinde Sünnetullah kavramını kullanır. Peki biz nasıl anlamlıyız bu kavramı. Sünnetullah Kavramını Nasıl Anlamalıyız? Diye düşünüce Sünnetullah kavramı, önemli bir gerçeği anlatmaktadır. Doğadaki tüm diğer varlıkların tabi olduğu kanunlardır. Allah’ın belirlediği ve yaratılmışların tabi olduğu çeşitli kanunlar vardır, Ve her şey bu kanunlara uygun olarak meydana gelir. Yani Çin de yayılan  Korona virüsü zalim Pekin Hükümetinin  Uygur Türklerine yaptıklarından dolayı değil Korona virüsü insanların özgür iradeleriyle işledikleri virüslü habis hayvanların yenmesi sebebiyle bulaşıcı bir hastalığa dönüşmüştür. Bizler aksini söylersek Allaha iftira etmiş oluruz. Yüce Allah hiçbir kimseyi bir başkasının günahından dolayı cezalandırmaz. Zalim Pekin hükümeti yüzünden Çin halkını cezalandırmaz.

           

Yine son zamanlarda gerek Ülkemizde gerek dünyanın değişik yerlerinde çok sayıda depremler meydana gelmektedir. Deprem ve musibetler günah işlendiği için oluyor gibi çok ciddi ve mesnetsiz bir iftirayı yaratıcımıza atıyoruz.  Çünkü günah işleme insan var olduğundan beri var ve zamansal olarak artmıyor,  bazen bazı mekanlarda artıyor bazı mekanlarda azalıyor. Bir başka zaman başka mekanlarda azalıyor bazı mekanlarda artıyor. Örneğin bugün daha az günah işlenebilirken geçmişte aynı yerde daha çok günah işlenebilir. Kaldı ki doğa olayları o işleyiş sürecine müdahale etmedikleri sürece insanlara bağlı işlemez. Yani deprem dediğimiz olgu insan yokken de olan ve olmaya devam eden milyonlarca yıllık bir tabii bir olaydır.

 

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir. Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır. Yoksa günah işlendiği için olmuyor. Dünya kumar merkezi Las Vegas'ta hiç deprem olmaz bu Las Vegas halkının müttaki olduklarından değil Fay hattı üzerinde olmamasındandır.

 

Deprem yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Yine Ülkemizde Elazığ ve Malatya da en son deprem oldu bunlarda ülkemizde en muhafazakar illerin başında gelir.   

 

Bizler daha fazla kazanma hırsıyla yapı denetimleri gözardı edilerek binalar inşa edilmekte depreme karşı hazırlık yapmamakta ve sonuç olarak ölümler artmaktadır. Çünkü Allah’ın yasaları ayrım yapmadan işler. O yasalara direnmek yerine o yasalarla uyumlu hareket etmek gerekir. Deprem de yıkılmayacak sağlam binalar yapmamız gerekir.

 

 

ÜMİT UNAT