ABDULLAH AĞAR


BİR İLK YAŞANDI!


BİR İLK YAŞANDI!

 


İdlib’te radikallerin şehit ettiği 2 Mehmetçik ve Corona Virüs.

 

Analizim.


Okumanız dileği ile...

 

Corana Virüs’ün bütün ilgi ve konsantrasyonu kuşattığı bir dönem yaşıyoruz.


Biz Corana’dayız, ama yaşamı ve geleceği etkileyecek mücadeleler hız kesmeden, hatta daha gelişmiş ve değişmiş tehditler üreterek devam ediyor.


Hatta şimdi bir de mücadelelerimizi Korana Virüs bileşeniyle okumamız/yürütmemiz gerekiyor. Dünya’nın yeniden dizaynına dair kuvvetli emaraler üreten, şu haliyle bile büyük ekonomik dalgalanmalara, çöküş ve yükselişlere neden olan, derinleşmesi ve genişlemesiyle birlikte küresel ve bölgesel ölçeklerde inanç, askeri, siyasi, coğrafi, demografik etki, inisiyatif, değişim ve sonuçları olacak Korona Virüs’ün, kendisini menfaatleri doğrultusunda kullananlara, inisiyatif ve etki üretebilecek olanlara yeni fırsatlar ve yeni istismar alanları sunabileceğini öngörmek gerekiyor.
Öte yanıyla yeni eklemlenen ve şimdiden derin etkiler ortaya koymaya başlayan Corana Virüs’le birlikte; “Bileşik bir etki ortaya koyar, sorun katlanan bir tehdide dönüşürse diye/her ne hikmetse daha dün kasıp kavururken bugün unutulmaya yüz tutmuş” bir mücadele konusuna, yeni ve değişmiş boyutlarıyla dikkat çekilmesi gerekiyor.

 

Dün İdlib Mahambel’de yuvalanmış bazı radikal unsurlar konvoyumuza EYP’li ve roketli saldırı düzenledi. Çatışma çıktı, 2 Askerimiz şehit oldu, gazilerimiz var.


Bütün sorunlara, hoşnutsuzluklara, gerginliklere rağmen İdlib’te yuvalanmış radikal unsurlardan ‘aldıkları maslahat fetvalarıyla birlikte’ Türk askerine karşı daha önce bir eylem ya da saldırı gerçekleşmemişti.


Yani bu saldırı BİR İLK!


Ve içinde pek çok değişken, oyun ve olası asimetriyle birlikte ÇOK FARKLI BİR İLK!

Kim yaptı?


MSB, şehitlerimizle ilgili yaptığı açıklamada “Bazı radikal gruplar” deyimini kullandı.


Akla ilk olarak HTŞ gelse de saha kaynakları bunu teyit etmiyor.


Saldırının gerçekleştiği yer son derece karışık ve manipleye açık bir yer.


Özellikle İŞİD’in uyuyan hücrelerinin olduğunu, IŞİD türevi Cundi el Aksa gibi örgütlerin burada yuvalandıklarını ve son derece etkili olduğunu unutmamak gerekiyor.


Öte yanıyla değişik saha kaynakları saldırıyı Rejim’in kullandığı İŞİD ve YPG ünitelerinin gerçekleştirmiş olabileceğini vurguluyor. TSK’nın saldırı sonrası bazı ilişik hedefleri ateş altına alması da bu anlamda bir karşılık üretiyor.


Rejime bağlı bazı kaynaklar ise saldırıyı kendilerinin, hatta özel kuvvetlerinin gerçekleştirdiği ifade ediyor ki, daha çok propaganda ve ajitasyon kokuyor.


Sahada saldırıyı radikal kökenli TİP’in de gerçekleştirdiği ifade edenler de var.


Sonuçta ister doğrusal ister asimetrik her ne olursa olsun İdlib içinden, yani TSK’nın ARKASINDA KALAN YERLERDEN bir saldırı yaşandı ve şu ana kadar böyle bir saldırı yaşanmamıştı.


Devamı, derinleşmesi, yayılması halinde pek çok sonucu olacak.

Ve akla gelen en sert soru?


Bütün bu koşullarda TSK, saldırıyı gerçekleştirenler başta bu radikallerle kapışacak mı?


Sonuçları ne olacak?


Israrla radikallerle kapışmamızı isteyen Rusya, kapışsak bile bundan tatmin olacak, yerinde rahat duracak mı?
Kapışsak bir türlü, kapışmasak bir türlü!


M-4 üstü-kuzeyi biz nasıl ilişki geliştireceğiz?


Yoksa hiç kimseyi memnun edemeyip, Rejim, Rusya, İran, YPG/PKK ile birlikte ARTIK RADİKALLER DE DAHİL hepsiyle birden mi kapışacağız?

***
Dün sadece İdlib Mahambel’de 2 şehit verdiğimiz radikal kökenli EYP’li ve roketli saldırısı değil…
- Azez’de 2 sivilin yaşamını yitirdiği bombalı araç.
- YPG/PKK’nın gece Afrin’e havan ve roket saldırısı.
- Irak’ın kuzeyindeki unsurlarımıza havan ve ATGM saldırısı da vardı.

 

Yani kahpelik ve kalleşlik bir kez daha eş zamanlı, çok eksenli ve çok alanlı gerçekleşti.


Yani diğer alanlarda da hazırlık, yığınak ve tahkimatlar var ve gelişiyor. Pek çok yeri güçlü bir şekilde tutuyorlar. Öte yanıyla bahar yaklaşıyor. Yaptıkları bu eş zamanlı, çok eksenli ve farklı alanlı saldırılar, olabilecek TOPYEKûN BİR SALDIRIYA dair EMARELER taşıyor. Bu konuda da Rejim’in YPG/PKK ile görüşmelerinin sürdüğünü ve sonuç üretebileceğini unutmamak gerekiyor.


- BPH bölgesi Ayn İsa kuzeyi, 80 meridyenin batısı, BHP’nın doğu kanadını oluşturan Tel Tamir ve kuzeye uzanan ekseninde yaşanan saldırı ve tacizlerine de bu anlamda özellikle dikkat çekmek gerekiyor. Kuvvet çarpanlarımız ve bileşenlerimizle ilgili gelişen bu ve benzer konular karşıt eksenlerdeki ABD-İran-Rusya gibi asillerin kullandıkları vekilleri arasındaki iş birliğini, oynaşmayı ortaya koyması ve taşıdığı anlamlar üzerinden de son derece dikkat çekici bir değer taşıyor.

***

Tamamlayıcı metin:


Türkiye ile Rusya arasında soçi mutabakatına ek 6 Mart’ta Moskova’da imzalanan metin ve ‘özellikle’ M-4 karayolunu ana eksen kuzeyi ve güneyindeki 6’şar km’lik 12 km’lik güvenli bölge maddesi sahada bazı dalgalanmalara yol açtı.
Türk-Rus anlaşmasının ve sürecin test edileceği ve İdlib’in geleceğin şekilleneceği M-4 otoyol devriye güzergahında:
-Hendekler kazıldı.
-Köprüler havaya uçuruldu.
-Gösteriler yapıldı.
-Bazı gruplar Türkiye’yi tehdit etti. Hatta bazıları Ruslarla birlikte Mehmetçik’in kafasını kesmekle, vurmakla bile tehdit etti.

 

İlginç bir şekilde sorun sadece M-4 çevresindeki güvenli bölgeymişçesine, geldi buraya dayandı.


Belli ki Rusya işi anlamıyor, anlamak istemiyor ya da işine geldiği gibi anlamak istiyor. Daha açıkçası Putin yükü Türkiye’nin sırtına yıkmak ister gözüküyor. Ve 4 çatışmasızlık bölgesi başta bütün silahlıların İdlib’e nasıl gönderildiğini, bunda nasıl parmağı olduğunu unutuyor ya da unutulsun istiyor.


Böylece yığınak üstüne yığınak yapıyor. Geçen çatışmalarda Türkiye’nin Rejim’e kaybettirdiği silah, teçhizat ve mühimmatı Rusya’dan gönderdiği onlarca gemi ve uçak dolusu yenisiyle ve gelişmişiyle ikame ediyor, hatta daha üstüne çıkıyor.
Asker, milis, paramiliter ve örgüt bütünlemesini ise İran ve vekalet örgütleri yapıyor.


Yani şu an, Batı Halep’te, M-4’ün güneyi Cişr eş Şuğur’da ve Cebel-i Zaviye’de, daha batıda Türkmen dağı ve Kürt dağı karşısında devasa bir yığınak şekilleniyor.


Belli ki Soçi nasıl uygulanamamış, bozulmuş ve Rusya’ya fırsatlar sunmuşsa, bu ek mutabakatın da bozulacağı bilinciyle hazırlıklar yapılıyor.

 

ABD ve NATO ise bildiğiniz gibi.


Belli ki hala kolu kanadı kırılmış, kendisine koşan/teslim olan bir Türkiye peşinde.
Türkiye’nin yanında dahi gözükmüyor.


Laf sadece.


Vaadler, söylevler eşliğinde ipe un sermeler.


Öye yanıyla ABD aynı YPG/PKK gibi İdlib’teki bazı gruplar üzerinden ilgisini, etkisini, oyununu devam ettiriyor.
Ateşkes, anlaşma, iyi şeyler umuyoruz, ama.


Sahanın dili, gerçeği işte.

Saygı ile.
Abdullah Ağar
20 Mart 2020

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava