Ümit UNAT


Kızılderili Reisin yazdığı ibretlik mektuptan alacağımız dersler..


Kızılderili Reisin yazdığı ibretlik mektuptan alacağımız dersler..

 

 

ABD Başkanı Franklin Pierce 1854 yılında, yazdığı bir mektupla Amerika’ya gelen beyaz göçmenlere toprak bulmak amacıyla Kızılderililerden toprak istemiş ve bu isteği kabul edilecek olursa Kızılderililere rahatlıkla yaşayabilecekleri bir bölgenin ayrılacağını bildirmiştir. Kendi topraklarının büyük bir bölümü zaten beyazlar tarafından zorla ellerinden alınmış olan Kızılderililerinin Reisi Seattle cevap mektup olarak ABD başkanına gönderilmiştir. Mektubun aslı Amerika Seattle Squamish Müzesi’nde korunmaktadır.

 

 

İnsan ve tabiat diyalektiğini en güzel dile getiren metinlerden biri olarak günümüzde değeri daha çok anlaşılmaktadır. Bu satırları okuyunca insan bu mektubun bir edebiyatçı veya muhalif bir aksiyon  insanın  yazdığını düşünmeden edemiyor. Bir tabiat hayranın yazdığı bu dizelerin her bir cümlesi bizleri uyarıp yerin dibine geçiriyor.  

   

 

            ABD Başkanı Franklin yazdığı mektuba başlayınca, reise ‘’dostluk ve iyi niyet sözlerini de gönderince’’ reis bunun samimi ve nazik bir davranış olmadığını sadece avını yutmak için yaklaşan bir timsahın selamı gibi algılar ve ‘’aslında karşılık olarak bizim dostluğumuza hiç gereksinimi olmadığını’’ belirtmekte oda mektubunun başında. Beyaz adamın topraklarını satın almak istemesine ise ‘’Gökyüzünü, toprağı, kayaların ısısını, nasıl olur da alıp satabilirsiniz? Bu düşünce bize garip geliyor! Eğer biz havanın tazeliğine ve suların pırıltılarına zaten sahip değilsek, siz onları nasıl satın alabilirsiniz?’’ Diye sorarak cevap verir. Bu bize kuranda bize yerin göğün ve bunların arasındaki her şeyin Allah’ın olduğunun bunların bize sadece emanet olarak verildiğini anlatan ayetlerin tefsiri gibi algılıyor insan.

 

            Devamla reis ‘’Beyaz adam için, toprağın bir parçası diğeri ile aynıdır’’ der bu mektup satırı da bize yine insanın yaratılışının topraktan olduğunu hatırlatır. Ve reis hem kendisinin hem toprağın düşmanı beyaz adamın da özünün toprak olduğunu belirtmektedir.

 

            ‘’ Beyaz adam, anası dünyaya ve kardeşi gökyüzüne sanki satın alınabilen veya yağma edilebilen bir mal gibi, koyunlara ve parlak boncuklara davrandığı gibi davranır. Onun bu iştahı ve hırsı bir gün dünyayı yiyip bitirecek ve geriye sadece çorak bir çöl bırakacaktır.’’ Sözleri ise bize resulün nehir kenarında bile bile abdest alsanız israf etmeyin emrini düşündürtmekte ve dünya nimetlerinin sınırsız olmadığını israf edilmemesi gerektiğini hatırlatmakta.

 

           Çağımızın en büyük çevre kirliliklerinden biri olan gürültü kirliğine ise ‘’ bizim yollarımız sizinkilerden farklı. Sizin kentlerinizin gürültüsü bile Kızılderili’nin gözlerine acı verir. Beyaz adamın kentlerinde sakin yer yoktur. Orada bahar gelince yaprakların açılışını veya böceklerin kanat seslerini dinleyecek yer bulunmaz.’’ Diye dikkat çekiyor.  

 

            Beyaz adamın bu dünyayı sadece kendine ait zan edip öyle davranmasını ise bir türlü anlamadığını ve tabiat ta insanın olduğu kadar hayvanların da hakkı olduğunu ve hayvanlar olmasa insanın bir hiç olduğunu ‘’ Çayırlarda çürüyen binlerce bufalo gördüm!.. Beyaz adamın, geçerken dumanlı demir attan vurup bıraktığı ve ne amaçla öldürdüğünü hala anlayamadığım binlerce bufalo.. Ben vahşiyim ve dumanlı demir atın bufalodan nasıl önemli olabileceğini anlayamıyorum!.. Ve biz vahşi olduğumuzdan bufaloyu yalnız aç kalmamak için öldürürüz. Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar yok olsaydı, insan ruhu o büyük yalnızlığa dayanamaz ölürdü.’’ Sözüyle beyaz adamın vahşiliğini haykırmakta;

 

            Yüce Allah’ın nimet vermekte tüm insanlara eşit olduğunu ama beyaz adamın bunu algılayamadığını ve yanlış bir tanrı inanışı olduğunu ‘’ Tanrınıza da sahip olduğunuza inanıyorsunuz. Ama hiçbir zaman olamayacaksınız!.. Eğer Tanrı sizin anlattığınız gibi gerçek Tanrı ise, sevecenliği yalnız beyaz adama olamaz.’’ Sözüyle Allah inanışının tekrar gözden geçirmeye davet eder.

 

 

ÜMİT UNAT-MARDİN