PSİKOLOG MEHMET SAVAŞ


KORONA GÜNLERİ: YENİ TEDBİRLERE NASIL BAKILMALI VE BU TEDBİRLERİ OLUMLU BİR ŞEKİLDE AŞMA YOLLARI?

İnsanoğlu geçmişinden günümüze kadar, küresel bu tür durumlarla sürekli karşı karşıya kalmıştır.


Çinin wuhan kentinde başlayıp dünyaya hızla yayılan, DSÖ Pandemi ilan ettiği koronavirüs; Dünya’da ve ülkemizde hızla yayılan ve insanları hem bedensel hem de  ruhsal olarak etkileyen bu virüs,  Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yeni tedbirleri beraberinde getirmiştir. Peki bu tedbirleri nasıl karşılamalıyız, insan psikolojisini etkileyen bu tedbirleri olumlu bir şekilde nasıl aşabiliriz?

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu yeni tedbirler sadece ülkemize özgü bir durum değildir. Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, İtalya gibi bir çok Avrupa devleti bu önlemlerin daha yüksek bir seviyesini uygulamaktadır. Aralıklarla sokağa çıkma, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü ve seyahat kısıtlaması, sosyal alanda bir daralmaya gidilmesi, maske, sigara içmeme gibi uygulamaların bir çok insanda kendisini engellediğini ve bir çemberin içinde hapsedildiği düşüncesi oluşmuş olabilir. Bu durumum küresel bir durum olduğunu ve  geçici bir süre olduğunu öncelikle bilmemiz gerekir.

 

İnsanoğlu geçmişinden günümüze kadar, küresel bu tür durumlarla sürekli karşı karşıya kalmıştır. Buradaki bilinmezlik, kargı, panik ve korku duygusunun ağır basması bu süreci daha da çıkılmaz bir duruma depresyon, kaygı, paranoya, obsesif kompulsif gibi semptomlara bu semptomların artmasına neden olabilmektedir.

 

Peki psikolojiyi etkileyen bu tedbirleri olumlu bir şekilde nasıl aşabiliriz ?

 

Öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki; bu tür tedbirlerin geçici bir süre olduğu,  bu tedbirleri  bir engelleme ‘’beni eve hapsetti, dört duvar arasında kaldım,  özgürlüğüm elimden alınıyor, bu durum ömür boyu sürecek,” gibi duygu ve düşüncelerden uzaklaşıp gerçek hayatla daha uyumlu bir şekilde hareket edip  daha olumlu yönde bakılmasını en azında oluşan bu kaygı ve korkuyu  azaltmamıza yardımcı olacaktır.

 

  Korku ve kaygıyı azaltmak için öncelikle Hayatımızın sadece bir virüsten ibaret olmadığını, yapılan her tedbirin ‘’benim sağlığım için'' yapıldığını, geçici bir durum olan bu koşullara karşı çıkmak yerine buna uygun davranış gösterme bu durumu kabullenip üzerime düşen görevi yerine getirmenin bilinciyle hareket etme gibi düşünceleri zihnimizde kodlamamız gerekir. Bunun yanında oluşan olumsuz duygulardan uzak durma, kendinize ve ailenize daha fazla zaman ayırma, evin içinde de bir yaşamın olduğunun farkına varma gibi düşünceler üzerinde yoğunlaşmamız streside azaltacaktır. Bu süreç aynı zamanda hobi olarak yaptığınız spor, kitap okuma, yemek yapma, resim , sanat, müzik gibi  keşfedilmemiş bazı yetenekleriniz keşfedilmesine de yardımcı olabileceğini unutmamak gerekir.

 Her şeye rağmen olumsuz duygular ve düşünceler düşünmek yerine olumlu yönde nasıl lehime çevirebilirimin üzerinde durursak bunu daha rahat atlatabiliriz.

 

Sağlıklı günler dilerim.

                                                                           Psikolog Mehmet Savaş