NECDET BÜLUZ


Patates kızartması mı aman dikkat…

Sağlığımızı yakından ilgilendiren yiyecek- içeceklere dikkat etmeliyiz. Uzmanlar yıllardır “Kızartmalardan uzak durun” çağrısı yapıyor.


Patates kızartması mı aman dikkat…

 

Necdet Buluz

 

 

Sağlığımızı yakından ilgilendiren yiyecek- içeceklere dikkat etmeliyiz. Uzmanlar yıllardır “Kızartmalardan uzak durun” çağrısı yapıyor. Patates kızartması için ise ruh sağlığını da yakından ilgilendirdiğine dikkat çekiliyor. Bir de patates kızartmasının kolesterolü artırdığı ve kalbe giden damarlara zarar verdiği açıklandı.

 

Biz de diyoruz ki “Patates kızartması mı aman dikkat.” Bunun yanı sıra tüm kızartmalar sağlığımızı tehdit ediyor.

 

Vücut ve ruh sağlığını korumak için patates kızartmalarından uzak durmalıyız. Her ne kadar yediğimiz patates kızartmasının zararlarını biliyorsak da yine de bundan vaz geçemiyoruz.

 

Patates kızartmasının zarlarına yönelik bir Çinli doktorun araştırması öyle görünüyor ki birçok tartışmayı da beraberinde getirecek.

 

Vücudunu zararlı yiyecek- içeceklerden korumaya özen gösterenler bu yazıyı okuduktan sonra patates kızartmasından mutlaka uzak duracaklardır.

 

Daha önce yazdığımız işlenmiş gıdaların zararları da bu yazıda yer alıyor.

 

Patates kızartması genellikle herkesin severek tükettiği yiyecekler arasında yer alıyor. Lezzetiyle hiç kimsenin karşı koyamadığı patates kızartmasıyla ilgili bir gerçek duyan herkesi şaşırttı. Çinli araştırmacıların ortaya çıkardığı sonuç patates kızartması sevenleri bir hayli üzecek.

 

Patates kızartmasını çok sık tüketmenin ruh sağlığını doğrudan etkilediğini ortaya çıkardı. Yapılan son araştırmalar patates kızartmasını çok sevenleri üzdü. Çünkü patates kızartmasının depresyon ve kaygıyı artırdığı ortaya çıktı.

Çinli araştırmacılar kızartmaların yüzde 12 artan kaygı riski ve yüzde 7 daha yüksek depresyon riski ile bağlantılı olduğunu ve en çokta genç yaştaki erkekleri etkilediğini açıkladı. 

11 yıl boyunca kızarmış gıda tüketen 140 binden fazla kişiden elde edilen veriler, kızarmış gıda tüketimiyle kaygı bozukluğu ve depresyon arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada depresyonun artmasının sebebinin patates bazlı yiyecekleri kızartırken oluşan bir madde olan akrilamid olduğundan şüpheleniyor.

Araştırmacılar kızarmış patates tüketmenin, kızarmış beyaz et yemeye kıyasla %2 daha fazla depresyon riski taşıdığını buldu. 

Genel olarak, 12.735 depresyon vakası ve 8.294 anksiyete vakası tespit edildi ve genç erkekler genellikle en çok kızarmış yiyecekleri tükettiği için daha çok risk altında olduğunu ortaya koydu.

Daha önce aralık ayında yayınlanan ayrı bir çalışmada da, aşırı işlenmiş gıdaların günlük tüketimi ile yetişkinler arasında bilişsel gerileme arasında bir bağlantı tespit edilmişti. Son araştırmalarda da tamamen ruh sağlığını etkilediği ortaya çıktı.

Araştırmayı yapan uzmanlar, "Kızarmış yiyecekleri çok fazla tüketmenin kaygı ve depresyon riskini çok fazla artırıyor" dedi. Vücut sağlığını ve ruh sağlını korumak için sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerektiğini önerdiler.

 

YanıtlaYönlendir

Tepki ekle