PSİKOLOG MEHMET SAVAŞ


Psikologlar ‘‘MESLEK YASASI’’ istiyor

Geçtiğimiz günlerde TPD Twitter hesabında #MeslekYasamızYok etiketiyle başlattığı etkinlikte birçok farklı meslek gruplarından, hükümet ve muhalefet vekillerden destek mesajları geldi.


Psikologlar ‘‘MESLEK YASASI’’ istiyor

 

Geçtiğimiz günlerde TPD Twitter hesabında #MeslekYasamızYok etiketiyle başlattığı etkinlikte birçok farklı meslek gruplarından, hükümet ve muhalefet vekillerden destek mesajları geldi. Psikologların bir araya geldiği bu etkinlikte ‘’Meslek Yasası’nın gerekçelerini ortaya koydu: TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN MESLEK YASASI ŞARTTIR”.


Geçtiğimiz günlerde Türk Psikologlar Derneği, “Meslek Yasası” için başlattığı etkinlikte birçok siyasetçi ve akademisyenlerden destek mesajları geldi. Psikologların yıllardır dile getirdiği “Meslek Yasası” için yaptığı çalışmalar ve etkinlikler önemli bir boyuta ulaştı. Psikologlar, günümüz koşullarıyla Meslek Yasası’nın şart olduğunu ifade ederek, Etkinlikte bunun gerekçeleri üzerinde bilgi paylaşımı yaparak Meslek Yasası’nın gerekçelerini ortaya koydular: Toplum Sağlığı için Meslek Yasası

Hashtag : #MeslekYasamızYok

Fotoğraf açıklaması yok.

Neden Meslek Yasası ?

Meslek Yasaları, meslek gruplarının kendi içindeki meslek çalışanlarının haklarını korumak o meslek grubun verdiği hizmetin yetkinlik düzeyini kontrol etmek ve bu hizmeti alan kişilerin daha iyi bir hizmet almasına, onların haklarını korumaya yönelik hükümet düzeyinde düzenlenen ve yatırım uygulanan resmi bir karardır.  

Meslek Yasası, hem kendi meslek elemanlarını hem de bu hizmeti alan kişilerin haklarını korumaya yönelik bir yasadır. Meslek yasası ayrıca bir mesleğin eğitimini almamış veya sahte unvan kullanarak bu mesleği suistimal edenlere karşı yasaların öngördüğü cezalara çarptırılarak hizmet alan kişilerin haklarını korumaya çalışmaktadır. Ayrıca Unvan korumaya ve yetkinlik standartını düzenler.

 

Toplum Sağlığı için Meslek Yasası

Psikoloji bütün dünyanın kabul ettiği bir bilimdir. İnsanlarla iç içe olan bu bilim, insan davranışlarının temelinde yatan zihinsel ve duygusal süreçleri bu süreçlerin altında yatan olgular üzerinde durur. Bireyler için biyolojik faktörler önemli olduğu kadar psikolojik faktörlerde önemlidir. Uzun bir süre insanı etkileyen psikolojik ve ruhsal süreçler mesleki yetkinliğe sahip kişiler tarafından tedavi edilmelidir. Bu kadar hassas bir bilim olan psikoloji, odak noktası birey olduğu için hiçbir yetkinliği olmayan kişiler tarafından sahte unvan kullanarak, insanları hem ruhsal hem de ekonomik alanda sömürmektedir. Günümüzde yaygınlaşan bu durum artık Meslek Yasası’nın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Popülistesi yüksek olan ‘psikolog’ unvanı son dönemlerde herkes tarafından kullanılmaktadır. Lisans eğitimini almış kişiler dışında herkes psikologculuk oynuyor. Şunu toplum olarak bilmeliyiz ki Psikoloğa gitmeden önce kişinin psikoloji lisans eğitimini ve eğitim durumunu araştırıp öyle gitmeniz. Sahte unvan kullananlara karşı bilinçli olmak çok önemlidir. Şunu unutmamak gerekir; Ruh sağlığı en az beden sağlığı kadar önemlidir.

 

Birçok siyasetçi ve akademisyenlerden destek mesajı geldi

Türk Psikologlar Derneği Twitter hesabında  #MeslekYasamızYok  etiketiyle başlattığı etkinlikte birçok siyasetçi ve akademisyenlerden destek mesajı verdi.  Hem hükümet hem de muhalefet vekillerden gelen destek mesajları Psikolog camiasını umutlandırdı. Özellikle Ak Parti İstanbul Milletvekili Rumeysa Kadak’tan gelen mesaj umut vericiydi. Vekil Kadak, öncelikle açık öğretime vurgu yaparak “Daha önce de benzer biçimde psikoloji eğitiminin açık öğretimle verilmesiyle ilgili görüşmeler yapmış ve sizin açınızdan olumlu neticeler almıştık. Ben aynı sonucu meslek yasası için de elde edebileceğimize inanıyorum.