Mehmet Kızılkaya


Yeryüzündeki Şeytan Sureti (Fitne-Fesat)

Yeryüzündeki şeytan sureti, fitne fesata bürünmüş insanların kendisidir.


Yeryüzündeki Şeytan Sureti (Fitne-Fesat)

 

Yeryüzündeki şeytan sureti, fitne fesata bürünmüş insanların kendisidir.

 

Fitne ve fesatlığı kendilerince uyanıklık sanan aptal ve cahiller kendi dünyalarında her şeyi mübah gören karakterden yoksun kişiliklerdir.  

 

Hz.Ali (r.a) ne güzel söylemiş;

 

“İkiyüzlünün dilinde tat, kalbinde ise fesatlı gizlidir.”

 

Fitne fesatlık yapanların dillerinde öyle bir tatlılık ve sarhoşluk vardır ki, karşılarındaki insanlara kendilerini beğendirirler, kendilerini onlara karşı pazarlarlar ve istedikleri her şeyin fesatlığını ve şeytanlığını kullanmaya başlar dururlar. Öyle ki, bu insanların kalplerinde fitne ve fesatlık adeta görünmeyecek bir şekilde gizlenmiştir. Fitne ve fasatlık için, insanların arasını bozarak kendilerince kendilerini ön plana koyarak, kendilerini ucuza satarak başka insanların arasını bozmak için adeta söz taşıyıp duranlar kişilerdir. Öyle ya ucuz malın satıcısı da çok olduğu için o insanların alıcıları da çok olmaktadır.

 

 

Öyle insanlar biliriz ki, öldüklerinde otopsi raporlarında, fitne ve fesatlıktan öldü yazılacak kadar değersiz ve ahmaklar vardır.

 

Unutulmamalıdır ki, fitne fesatlık ve kötülük yapanlar her zaman korksun! Çünkü yapılan kötülüklerin hepsi ekilmiş birer tohumdur. Cenab-ı Allah (c.c) o tohumu yeşertip, fitne fesatlık ve kötülük yapanın karşısına tekrardan çıkartır. Onun yaptıklarını ona geri ödetir, onu derinden yaralamaya başlar.

 

“Fitne ateşini yakan, içinde yanar.” (Hadis-i Şerif)

 

Fitne ve fesatlık, insan öldürmekten bile daha büyük bir kötülüğün suretidir.

 

Beyni ve yüzü, fitne ve fesatlıktan şeytanlaşmış insanların dünyasında bulunmak ancak aptal ve cahillerin yegane işidir.

 

Fitne ve fesatlık, ruh kanserine denk bir illettir. Gözleri kör, kulakları sağır, kalbi katılaştıran, duyguları tamamen körelten zehrin en kötüsüdür. Yeryüzündeki şeytan sureti çukuruna yuvarlananların “nefret dolu konuşmaları, dedikoduları, fitne ve fesatlıkları, haset yapmaları ve yamuk yamuk halleri” işte tam da bundandır.

 

Fitne fesata bürünmüş insanlar, şeytanın, yeryüzündeki suretidir!

 

Rabbim bizleri bu özünde kültür yoksunu, sözünde kültür insanı gibi görünen şeytan yüzlülerden muhafaza buyursun.

 

Allah bizleri güler yüzlü, kalbi fitne fesatlığa çalışan insan görünümlü şeytanlardan korusun…

 

Vesselam.

 

Mehmet KIZILKAYA